הפקה מוסיקלית


  • מחפש לימודי הפקה מוסיקלית?
  • לימודי הפקה וסאונד עם התוכנות החדשות ביותר?
  • ללמוד עם מיטב המורים?
  • רוצה לשלב לימודים עיוניים עם הפקה מוסיקלית בפועל?

בית הספר ´סאונד´ הינו המוסד המוביל בארץ ללימודי הפקה מוזיקלית.
הלימודים יקנו לך היכרות מעמיקה עם שלל טכניקות הפקה חדשניות, שיטות עבודה מקצועיות והתנסות אמיתית עם הפקה מוסיקלית איכותית. הרבה מפיקים החלו את דרכם אצלנו!


קבל הצצה לבית הספר ´סאונד´ - סרטון קצר

לימודי הפקה מוסיקלית

מפיק מוסיקלי – מקצוע נחשק!

המקצוע הפקה מוסיקלית הוא אחד מהמקצועות הנחשקים ביותר בתעשיית המוסיקה.
התואר "מפיק מוסיקלי" נשמע מרשים מאד, אבל חשוב להבין תחילה מהם תפקידיו של המפיק המוסיקלי ומה ההכשרה הדרושה על מנת לעסוק בתחום ההפקה.

בתהליך ההפקה המוסיקלית, מגיע אמן או ההרכב אל המפיק עם שיר גולמי. תפקידו של המפיק הוא לקחת את השיר ולבצע בו שינויים מבחינת קצב, מבנה, טון, טקסט וסאונד על מנת שהקונספט האומנותי שלו יהיה קל יותר להבנה ויחליק לאוזניהם של המאזינים ללא אתגרים מיותרים! וכך לרוב נוצרים להיטים... כמו כן, המפיק אחראי על "חתימת הסאונד" של השיר או האלבום.

אופציה נוספת - הפקה מוסיקלית באולפן הביתי

לימודי הפקה מוזיקלית - הכשרה רחבה

חשיבותה של הפקה מוזיקלית היא בהבנת הרעיון האומנותי תוך ניתוח טעמו של קהל היעד, על מנת להתאים את היצירה לקהל היעד. בתחילת שנות התשעים החלו לצוץ מגוון מסלולי לימודי הפקה מוסיקלית המקנים למפיק המיועד את הכלים הטכניים, הפסיכולוגים והמוסיקליים על מנת להיות איש מקצוע בתחום זה, תוך כדי דגש בנושאי המוסיקה ,הפסיכולוגיה ,סינטזה וסאונד.

באופן מפתיע, נתונים סטטיסטיים מראים שרוב המפיקים המוסיקליים הנחשבים בעולם הגיעו מתחום טכנאות הקול ולא מתחום המוסיקה, שכן העיסוק בהפקה מוסיקלית דורש ידע נרחב ביותר בתחום טכנאות הקול. לימודי הפקה וסאונד חייבים לשלב את 2 התחומים הללו.

דגשים חשובים

על כן, במסלול לימודי הפקה מוסיקלית אנו שמים דגש על התמקצעות תחום טכנאות הקול על מנת להקנות לבוגרינו את הניסיון הנדרש כדי לעסוק בכל תחומי הסאונד ובהפקה מוסיקלית בפרט. כמו כן, במסלול לימודי הפקה מוסיקלית נחשפים התלמידים לגוון הפסיכולוגי של המקצוע ולומדים גם מקצועות כגון פסיכואקוסטיקה-החוקר את השמיעה הסוביקטיבית של המח האנושי.

רבים מהבוגרים שהתמחו אצלנו במסגרת לימודי הפקה מוסיקלית התעצבו להיות מפיקים מובילים בארץ ובעולם כדוגמת יועד נבו. 

הפקה מוזיקלית

מבוא אודות סוגי ההפקה השונים

שיטת הפקה ב"העלאות"

שיטת ההקלטה בהעלאות הינה הקלטה נפרדת של כל כלי, לא רק בערוצים נפרדים, אלא גם לעיתים בסשנים נפרדים ואף בימים שונים. לשיטה זו יתרונות וחסרונות רבים, אחד היתרונות המשמעותיים הוא נוחות העבודה שבאה לידי ביטוי בעריכה ומיקסוס
כאשר מקליטים בשיטת זו, אין התחשבות בזליגות מן המיקרופונים של הכלים האחרים שנמצאים בסשן כיוון שמקליטים כול כלי בנפרד (למעט מיקרופוני התופים שזולגים אחד לתוך משנהו).

דבר זה מאפשר לטכנאי בסשן לבחון מגוון מיקומי הצבה ודרכי הקלטה יצירתיות שיובילו לסאונדים מעניינים יותר מהצפוי
בנוסף, סאונדים אלה ברוב המקרים מוכנים יותר למיקס הודות לבחירת המיקום האידיאלי בחלל ההקלטה בעבור הכלי המוקלט
לעיתים בעת מחסור בנגנים זמינים, יש צורך להפיק את התוצר הסופי במספר סשנים שונים של הקלטות, ומקרה זה עשוי להוביל לחסרון המשמעותי של שיטה זו - חוסר כימיה.

עקב הנגינה שאינה מול נגן נוסף, אלא מול מחשב, מובילה לנגינה מדויקת אך לוקה בחוסר רגש.
יחד עם זאת, לעיתים מתרחש מצב הפוך, כלומר, עקב הסשנים הנפרדים מתאפשרת האופציה של לבחור את הנגנים המתאימים ביותר מבחינת הסטייל, היכולות והמחשבה האינדיבידואלית של הנגן מול הסגנון המוזיקאלי של השיר.
בסופו של דבר, שימוש בשיטה זו אינה נועדה בכדי להקל על עבודתו של הטכנאי, אלא נועדה לאפשר התאמה מוחלטת אל סגנון העבודה של האמן ולאפשר לטכנאי המיקס לבצע עיבודי סאונד שונים בהתאם

שיטת הפקה ב"לייב"

בסוג הקלטה זה, כול הלהקה מנגנת יחד, בו זמנית כאשר כל כלי מוקלט בנפרד.
גישה לסוג הקלטה מסוג לייב ידרוש הכנה והסתכלות שונה על הסשן, כגון: בחירת חלל ההקלטה, מיקום הכלים והנגנים בחדר/ים ובחירת המיקרופונים המתאימים ביותר.
בדרך כלל יהיו מיקרופונים דינאמיים ולא קונדסרים, בשל רגישותם הרבה יחסית למיקרופון דינאמי.
בדרך כלל בהקלטות לייב ישנה מגבלות עבודה בשל זליגות בין מיקרופוני הכלים השונים, לפיכך מומלץ לפצל בין חדרי ההקלטה וחברי הלקה, וכך להפחית את הזליגות בין המיקרופונים השונים.
ברוב המקרים בהם ישנה הקלטת בלייב, לא יהיו חדרים נוספים ולכן נאלץ להיעזר בספוגים ו/או דיפיוזרים על מנת להפחית את הזליגות ועל מנת לתחום נגן וכלי לחלל מסוים.
לדוגמא, תופים בדרך כלל יוקפו בלוחות אקוסטיים אשר נועדו לספוג ולבודד את הסאונד. 
כמובן שגישה זו שונה לחלוטין גם מזווית ההסתכלות על העריכה ובמיקס.
ברוב המקרים בהקלטות לייב, שילוב כל רצועות ההקלטה של הכלים, יבנו את הסאונד של כל כלי בנפרד, לדוגמא: בלהקה המורכבת מתופים, גיטרה, קונטרה-בס ופסנתר, סביר להניח שהתופים יזלגו לכול המיקרופונים של שאר הכלים ולכן כאשר "נפתח" או נשתמש במידע שזורם בערוץ ההקלטה של הגיטרה, אותו ערוץ ישפיע על הסאונד של התופים.
מלכתחילה, ההסתכלות על המיקס היא כמין יחידה אחת, כלומר שילוב של כול הערוצים יחדיו יבנו את הסאונד של כול כלי בנפרד.
לעיתים לא יוצר הצורך בשימוש באפיקי מידע שהוקלטו על כלי מסוים, מכיוון שאנו כבר שומעים אותו בשל קיומן של הזליגות מערוצי ההקלטה של המיקרופונים השונים.

כמובן שהנושא של הפקה מוסיקלית הוא הרבה יותר נרחב ממה שציינו כאן אך אנו מקווים שמאמר זה עזר לכם להבין טיפה את התהליכים ואת מקומו של המפיק בתהליך.

מסלולי הלימוד בבית הספר - לחץ לצפייה